Czy jesteś w ciąży? Poznaj pierwsze sygnały, że zostaniesz mamą!

Czy jesteś w ciąży? Poznaj pierwsze sygnały, że zostaniesz mamą!

Bardzo często kobiet planujące ciąże, z wypiekami na twarzy, obserwują swoje ciało, analizując czy właśnie nie doszło do zapłodnienia. Pary, które marzą o posiadaniu swojego potomka, nierzadko uporczywie szukają pierwszych objawów, które mogłyby sygnalizować, że zostaną rodzicami.

Zadanie to jest trudne, bowiem wiele objawów może być błędnie interpretowana. Co więcej – nie wszystkie pary są na tyle cierpliwe, aby czekać na ostateczne wyniki laboratoryjne.

Czy organizm może dawać nam sygnały dużo wcześniej? Czy są objawy, które sygnalizują, że w naszym ciele dochodzi do poważnych zmian hormonalnych? Kiedy można przypuszczać, że doszło do zapłodnienia?

Kiedy pierwsze objawy ciąży?

Przyszłe mamy mogą podzielić się na dwie grupy. Pierwsza grupa nie zauważa objawów ciąży przez bardzo długi czas – np. aż do zaniku miesiączki, która sygnalizuje konieczność zrobienia testu ciążowego lub laboratoryjnego. Druga grupa uważnie obserwuje swoje ciało i szybko wyłapuje wszelkie anomalie, które mogą sygnalizować zapłodnienie.

Ciąża (bez względu na to, czy kobieta chce, czy nie chce zostać mamą) wywołuje wiele silnych emocji, sprzyjając nadinterpretacji sygnałów. Subiektywne odczucia mogą wywoływać stres, bądź nadmierną ekscytację. Warto więc na chłodno zastanowić się jakie są realne i najczęściej pojawiające się pierwsze objawy ciąży.

Najczęściej dochodzi do nich około 4 tygodnia po zapłodnieniu – choć niektóre kobiety są w stanie wychwycić zmiany już w 2 tygodniu. Początek liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, czyli od pierwszego dnia cyklu.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Objawy ciąży są bardzo indywidualną kwestią, zależną od kobiecego organizmu. Nieco inaczej zinterpretuje je kobieta doświadczona, oczekująca kolejnego dziecka, a nieco inaczej przyszła, początkująca mama.

  1. brak miesiączki – należy jednak pamiętać, że może pojawić się plamienie, nazywane plamieniem implantacyjnym. Trwa ona bardzo krótko i jest mało intensywne, ale wiele kobiet interpretuje je jako klasyczną miesiączkę.
  2. powiększanie piersi – biust staje się obolały, obrzmiały i bardzo tkliwy. Ból dotyczy nie tylko sutków, ale całej objętości piersi. Zmiany pojawiają się stosunkowo wcześnie – nawet w okolicach 4 tygodnia ciąży.
  3. poranne lub wieczorne nudności – a także zawroty głowy, częstomocz i zgaga.
  4. zmiana łaknienia – pojawia się w pierwszych tygodniach i jest związana głównie ze zmianami hormonalnymi. Typowo “ciążowe” zachcianki pojawiają się dużo później i najczęściej dotyczą jedzenia skrajnie kwaśnego lub skrajnie słodkiego

Trzeba pamiętać, że pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu są bardzo subiektywną kwestią. Niektóre z nich są charakterystyczne, a niektóre występują bardzo rzadko. Dlatego też do powyższej listy może dojść: senność, zmęczenie, zmiany nastroju, zachcianki, zacieśnienie przedsionka pochwy, pojawienie się ciemnej linii na dole brzucha, powiększenie obwodu brzucha oraz pierwsze objawy ciąży śluz, który zmienia swoją konsystencję.

Co ciekawe – bardzo często sygnały ciąży są mylone z symptomami zwykłej infekcji, stresu albo przemęczenia.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Testy ciążowe wykrywają ciążę dopiero po około 7 dniach od zapłodnienia. Dlatego też nie zaleca się wykonywać ich wcześniej. Zdarza się jednak, że niektóre testy (np. ze skutecznością powyżej 90%) mogą wykryć zwiększone stężenie poziomu HCg, sygnalizując to delikatną, półprzezroczystą kreską.

Aby mieć stuprocentową pewność, warto wykonać powtórny test w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki.

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

Bardzo często kobiety czekają na ciążowe mdłości, uważając, że jest to główny sygnał informujący o zapłodnieniu. W rzeczywistości jednak występują one stosunkowo późno – po 4 tygodniu ciąży. Co więcej ,nie zawsze się pojawiają i do dziś nie do końca wiadomo co je powoduje. Jedna z teorii mówi, że jest to jeden z objawów związanych ze wzrostem hormonu gonadotropiny kosmówkowej.

Należy więc interpretować je jako jeden z elementów i objawów ciąży, a nie jako fundamentalny impuls do wykonania testu.

Bibliografia:

[1] Foxcroft, K. F., Callaway, L. K., Byrne, N. M., & Webster, J. (2013). Development and validation of a pregnancy symptoms inventory. BMC pregnancy and childbirth, 13(1), 1-9.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *