Kiedy masz owulację? Stwórz swój własny kalendarz cyklu!

Kiedy masz owulację? Stwórz swój własny kalendarz cyklu!

Według kampanii “Płodna Polka” zaledwie 19% kobiet w naszym kraju wie, kiedy przechodzi owulację. Oznacza to, że ponad 80% ankietowanych, nie wie kiedy może zajść w ciąże i jak poprawnie wyliczyć swój cykl. Co więcej – dokładnie tyle samo kobiet nigdy nie wykonywało badań pod kątem płodności i zdrowia ginekologicznego. Problem jest o tyle poważniejszy, gdy zrozumiemy, że co piąta para ma trudności z zajściem w ciąże.

Znajomość swojego ciała – przeciwwskazań, procesów w nim zachodzących, niepokojących objawów albo możliwości – jest kluczowa w kontekście zarówno zajścia w ciąże, jak i prowadzenia skutecznej antykoncepcji. Dlatego też tak ważne jest poznanie swojego pełnego cyklu, od którego nierzadko zależy nasze samopoczucie, czy wzrost wagi.

Poniżej proponujemy, jak zrobić poprawny kalendarz dni płodnych i niepłodnych, dzięki któremu wesprzesz np. antykoncepcję hormonalną albo ułatwisz sobie zejście w upragnioną ciążę.

Jak wygląda cykl miesiączkowy?

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli od cyklu miesiączkowego, który powtarza się regularnie, co miesiąc. Cykl ten często nazywany jest także owulacyjnym i w tym kontekście oba te terminy używane są w sposób poprawny.

Cały proces, trwający około 28 dni, obejmuje przebudowę endometrium (jest nią błona śluzowa macicy), wszelkie zmiany zachodzące w środowisku narządów rozrodczych kobiet, a także przeobrażeń w obszarze gruczołu piersiowego. Co ciekawe – cykl obejmuje także regulację temperatury ciała, nastroju i układu krążenia. W dużym podsumowaniu więc jest to potężny i ważny mechanizm, z którym zmaga się kobieta od czasu dojrzewania, aż po menopauzę.

Cykl menstruacyjny działa na zasadzie sprzężeń zwrotnych, zachodzących między różnymi hormonami. W jego procesie – wbrew panującym mitom – uczestniczą nie tylko gonady, ale także przysadka i podwzgórze.

  1. podwzgórze uwalnia hormon nazywany gonadotropiną, która z kolei stymuluje przysadkę mózgową,
  2. przysadka mózgowa wytwarza dwa hormony: luteinizujący i folikulotropowy. Ich zadaniem jest pobudzać i stymulować do pracy jajniki,
  3. jajniki z kolei produkują kolejne hormony: estrogen i progesteron, które kontrolują miesiączkę.

Jak prowadzić kalendarz dni płodnych?

Podstawą poprawnie prowadzonego kalendarzyka jest znajomość swojego ciała oraz wszystkich faz, obecnych w całym cyklu. Krokiem pierwszym jest więc poznanie wszystkich etapów, a także zmian, które zachodzą w całym organizmie. Potraktuj swoje ciało holistycznie i obserwuj je przez wszystkie dni. Zapisuj spostrzeżenia, które pomogą ci przygotować cały, przyszły kalendarz.

Następnie kup zeszyt i podziel go na ilość dni w cyklu. W pierwszej kratce wpisz dzień miesiączki, a następnie odliczaj po kolei każdy, kolejny etap i fazę. Zaznaczaj kratki różnymi kolorami i zapisuj najważniejsze spostrzeżenia. Pamiętaj, że każdy kobiecy organizm jest inny, a dni płodne wystąpić mogą w okresie od 10 do nawet 18 dnia cyklu (w zależności od tego ile on trwa).

Kiedy zaczyna i kończy się cykl menstruacyjny?

Cykl miesiączkowy rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem miesiączki. Rozpoczynając więc odliczenie skup się na pierwszym dniu krwawienia. W ciągu całego miesiąca występują różne “etapy”, w tym okres płodny, w którym może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. Według prostego schematu są to: trzy dni przed jajeczkowaniem i około 1-2 dni po jajeczkowaniu.

W ostateczności cały cykl trwa około 28 dni (chociaż kobiece organizmy są na tyle zróżnicowane, że może trwać nieco krócej lub dłużej) i podzielony jest na 4 fazy.

Fazy cyklu miesiączkowego

Faza 1: menstruacja

To od tego etapu zaczynamy liczyć nasz cykl. Czas trwania pierwszej fazy oscyluje w okolicach 3-5 dni, a w trakcie jej trwania dochodzi do złuszczenia endometrium. Dzieje się tak poprzez nagły spadek progesteronu, co powoduje m.in. obrzęk piersi.

To podczas tych dni dochodzi do wydzielania krwi i fragmentów tkanek, które objetościowo zajmują od 30 do nawet 80 ml. Obfitość krwawienia jest aspektem indywidualnym i uzależnionym od kwestii hormonalnych lub zaburzeń krzepnięcia.

Faza 2: folikularna

Faza rozpoczynająca się w 6 dniu cyklu. To na tym etapie jeden pęcherzyk staje się dominujący (pęcherzyk Graffa). Pod wpływem hormonów przeistacza się i dojrzewa, wydzielając estrogen i estradiol. To te dwa hormony produkują wzmożoną ilość śluzu, a także rozpoczynają proliferację błony śluzowej.

Faza 3: owulacja

Faza przypadająca na środek cyklu (najczęściej około 13-14 dnia). To na tym etapie estrogeny z pęcherzyka stymulują przysadkę, która powoduje wyrzut kolejnych hormonów. Pod ich wpływem tworzy się dojrzała komórka jajowa. W ciągu tych kilku dni, śluz[1] staje się rzadszy, co sprzyja przeżyciu i przedostaniu się plemników. To w tym czasie kobieta uchodzi za atrakcyjniejszą i zdolniejszą do rozrodu[2].

Faza 4: lutealna

Gdy nie dojdzie do zapłodnienia oocyt (a więc niezapłodniona komórka) przemienia się w ciałko żółte. Hormony wytwarzane w tym czasie przebudują endometrium, na skutek czego ciałko żółte się degraduje, a stężenie hormonów gwałtownie spadnie.

Bibliografia:

[1] Billings, E. L., Brown, J. B., Billings, J. J., & Burger, H. G. (1972). Symptoms and hormonal changes accompanying ovulation. The Lancet, 299(7745), 282-284.

[2] Stern, K., & McClintock, M. K. (1998). Regulation of ovulation by human pheromones. Nature, 392(6672), 177-179.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *